News

EMTF 08.09.2024

Ettevalmistused maailmameistrivõistlusteks jätkuvad ning seekord käisime külas Garant Gym spordiklubil. Rääkisime lähemalt nii treener Sergei Vinokuroviga kui noorsportlase Pavel Škurenkoga, et paremini mõista, kuidas sportlased saavutavad MM-iks tipptaseme.

 

Sergei, Garant Gym on IFMA maailmameistrivõistlustel olnud Eestit esindamas üle 15 aasta. Kes sel korral võistlusringi astuvad? 
Sergei Vinokurov: „Meie klubist läheb kokku üheksa sportlast ja kolmtreenerit. Osad on alles esimest korda nii suurel võistlusel, mõnel on juba teine või kolmas kord. Kui noor sportlane tahab meistriks saada, siis maailmameistrivõistlusel peab käima.“

 

Mainisid, et osad on juba mitmendat korda MM-ile lendamas. Kas see võib neile olla eeliseks ja anda parema lootuse medali saamiseks? 
Sergei Vinokurov: „Meil on kindlasti medalilootus olemas. Ma usun, et kui oled valmis võitma, siis sa võidad. Kui oled valmis kaotama, siis sa ka kaotad. Garantist on küll alati võistlejaid palju, aga mul on siiralt suur rõõm näha, et sel aastal on ka teistest klubidest väga suur arv sportlaseid võistlema minemas.“ 

 

Kas olete juba vaadanud, kes on teie vastased? 
Sergei Vinokurov: „Ma pigem keskendun sellele, et kõik sportlased oleks oma parimas vormis.“
Pavel Škurenko: „Minu kaalukategoorias on koos minuga 14 inimest. Ühel Dagestani sportlasel oli väga hea rekord. Kui peaksin temaaga võistlema, siis see tuleb väga tugev fight.“

 

Pavel, eelmine kord käisid sa IFMA MM-il 2019. aastal ning saavutasid viienda koha. Kuidas sul sel korral ettevalmistused lähevad? Kas sa pead ka kaalu võtma?
Pavel Škurenko: „Mul läheb väga hästi, treenin koos tiimiga. Režiim on korralikult paigas – söön, treenin, magan. Toit peab olema korralik, et keha oleks tugev. Õnneks kaalu ei pea võtma ja saan keskenduda oskuste lihvimisele. Kindlasti tahan kullaga tagasi tulla.“

 

Kui keeruline on treenerina üldse nii suure grupi noortega lennata teisele poole maakera võistlema? Kui aeganõudev on see organisatoorne pool? 
Sergei Vinokurov: „See on kogu ettevalmistuse juures kõige kergem osa! Mõned võivad natukene karta lendamist, aga ma usun, et ootusärevus võistluste ees viib neil selle hirmu kiiresti peast minema.“ 

 

Kuidas on aga lapsevanemad meelestatud? Kas nad juba ootavad, et saaks ülekandeid vaadata ning omadele kaasa elada? 
Sergei Vinokurov: „Nad on väga valmis ja juba teavad, kust infot otsida, et saaksid kaasa elada. Osad vanemad lendavad isegi kaasa, et kohapeal toetada.“ 

 

Nagu näha (vaata videot meie Instagramis), siis poisid saavad korralikult trenni teha. Millised näevad praegu teie trennid välja? 
Sergei Vinokurov: „Hetkel me pigem keskendume oskuste lihvimisele ja vormi hoidmisele. Enam me kindlasti ei sparri, sest võistluseni on nii vähe aega jäänud ning väga suur oht on trenni käigus end vigastada. IFMA on vigastuste osas üpris range – nad ei luba võistlema, kui on nahal vigastus või kaal ei ole õige, kohe antakse disklahv. Pluss, nii me hoiame sportlaseid nii-öelda näljasena, et nad saaksid alles MM-il endast kõik anda ja tahe oleks olemas. 
Minu arvates on tegelikult september kõige halvem aeg nii suurt võistlust Tais korraldada. Me varastame lastelt suve, sest alates juunist nad on väga rasketes trennides ning väga palju aega puhkamiseks ei jäägi. Ja treenerid ka seetõttu terve suve ei puhka. November või detsember oleks ideaalne aeg, sest siis saaks lapsed natukene suve nautida ja siis augustist alates tagasi trennisaali naaseda. September on Tais ka väga palav ja vihmane, seega ka profisportlasel on sellistes tingimustes keeruline, rääkimata siis veel lastest.“ 

 

Me oleme palju rääkinud, kuidas sportlased end ette valmistavad, ent treeneril on saavutatavas tulemustes väga suur vastutus. Kuidas sina end treenerina ette valmistad? 
Sergei Vinokurov: „Ma olen treenerina käinud IFMA maailmameistrivõistlustel alates 2007. aastast, mõnel aastal lausa kaks korda – nii juuniorite kui seenioritega. Ma arvan, et võib öelda, et ma juba tean, mida tegema peab ning iseenda ettevalmistus tuleb mul väga loomulikult. Garant Gym’il on läbi aegade kokku üheksa IFMA maailmameistrit.
Sel aastal lähevad näiteks Võitluskooli treener Oskar Künnapuu ja AK Gym’i treener Aleksandr Sokolovski esimest korda oma lastega võistlema. Nad on väga head treenerid ning see kogemus annab neile kindlasti palju juurde.“ 

 

Vaadates üleüldiselt Tai poksi Eestis – huvi spordiala vastu järjest suureneb ning tase aina tõuseb. Sina kui Eesti Muay Thai Föderatsiooni juhatuse liikmena, kuidas on sinu arvates Eestis tase, et maailmameistrivõistlustele minna? Millised on meie võiduvõimalused? 
Sergei Vinokurov: „Eesti on väga-väga hea tasemega, eriti kui vaadata statistikat. IFMA liikmesriike on üle saja ning meie oleme viimased aastad olnud alati esimese kümne seas. Meid on Eestis küll vähe, aga me oleme see-eest kordades tublimad ja tragimad. 
Föderatsiooni liikmena on mul väga suur rõõm näha, et noorte MMile läheb järjest rohkem sportlaseid, sest aastaid tagasi oli vaid Garanti sportlased kohal. Mulle meeldib näha, et sport muutub järjest populaarsemaks, sest vastane kasvab vastasest. See tähendab, et mida rohkem on meil Eestis maailmameistreid, seda suurem on konkurents ja seda paremaks muutub võistlustase.“ 

 

 

Artikli toimetaja – Erika Maalt (erika@emtf.ee) 
Fotod – Karl Ots